Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je dědičné a chronické onemocnění, jehož projevy se mění s věkem pacienta. Ti, kteří trpí tímto onemocněním, mají vysoce reaktivní imunitní systém, a proto často trpí i dalšími alergickými onemocněními, jako jsou astma či senná rýma.
Pokožka atopiků je velmi suchá. Na rozdíl od zdravé pokožky nedokáže vytvářet mazovou vrstvu, která ji přirozeně chrání, a tak alergeny z prostředí dokážou proniknout až do spodních vrstev kůže. Tam pak stimulují imunitní systém, který přehnaně reaguje, což způsobuje klinické příznaky atopického ekzému:
Postižení v populaci je různými studiemi udáváno od 5 do 20 %. Zvýšení výskytu atopického ekzému v posledních letech je bohužel způsobeno i zvyšujícím se znečištěním našeho životního prostředí.
Atopický ekzém se obvykle projeví již v kojeneckém věku, ale může se objevit i později v dětství nebo vzácněji po pubertě. Projevy u dospívajících a dospělých někdy přetrvávají delší dobu. Ústup se pozoruje po 30. roce života a projevy onemocnění jsou viditelné ve stále delších intervalech.
Hlavním projevem je svědění a pnutí kůže. Kožní projevy jsou vždy symetrické a vyskytují se na těchto místech:
Na tváři se objevují šupinaté a drsné červené skvrny. Na těle zase suché svědící plochy s viditelnými škrábanci. Rozsáhlé a nepříjemné změny na kůži jsou často doprovázeny také zvětšením lymfatických uzlin.
Atopický ekzém se diagnostikuje vyšetřením krve, zejména hladiny eosinofilů, jejichž zvýšená hladina je jedním z hlavním laboratorních ukazatelů. Časté je i ASLO vyšetření na důkaz předchozí streptokokové infekce a vyšetření na možné zubní, krční či gynekologické lokální infekce. Lékař vám také může doporučit epikutánní testy na kontaktní alergeny a další speciální testy u alergologa a imunologa.
Atopický ekzém se mnohdy pojí is nedostatečným vstřebáváním živin nebo celiakií. Proto by pacienti měli absolvovat testy na potravinové alergie a odborné vyšetření trávicího traktu u gastroenterologa. V případě inhalační alergie se doporučuje provádět funkční vyšetření plic.
Bohužel definitivní řešení atopického ekzému neexistuje. Léčbu je třeba nastavit individuálně podle potřeb a závažnosti onemocnění každého pacienta. Dobrou zprávou však je, že velmi suchý stav pokožky lze zmírnit. Akutní stav se doporučuje léčit kortikoidními mastmi, které vám předepíše ošetřující lékař. Ty se však mohou používat jen přesně určenou dobu, abyste se vyhnuli vedlejším účinkům, jako je například ztenčení kůže.
Zmírnit atopický ekzém mohou pomoci i jiná alternativní řešení. Používání náhrady mýdla na mytí, sprchování a koupání se ve vlažné vodě, pokožku je třeba neustále promašťovat nebo vyzkoušet pobyt u moře. Velmi dobře vám poslouží také naše produkty s blahodárným účinkem soli a bahna z Mrtvého moře.
Zlevněné produkty
Doprava a platba
Reklamace
Terapia soľou s.r.o.
Konopná 2399/52,
Bratislava 821 05
IČO: 55440487
DIČ: 2121994611
IČ DPH: SK2121994611
Bankové spojenie:
Fio banka
2402763747/2010
SK36 8330 0000 0024 0276 3747